Kroger Weekly Ad 8/30-9/6

10:19 PM Posted by Mandy

Here are the best deals with coupon matchups for 8/30 – 9/6:

(Ad runs through Monday due to the Holiday)

PRODUCE

Pineapple – $2.99 each
Use $1.00/1 Del Monte Pineapple (if included)
Final cost is $1.99
{or Final cost is $0.99}

- See ad for full list of produce on sale -

ORGANIC & NATURAL FOODS

Pure Protein Bar (1.76 oz) – $1.00
Buy 2, Use $1.00/1from August All You
Plus, use $1.00/2 Kroger Digital
Final cost is 2 for FREE!
{or get 3 FREE if your store doubles $1.00}

Cascadian Farm Organic Granola Bars – $3.99
Use $1.00/1 Cascadian Farm Product
Final cost is $2.99
{or Final cost is $1.99}

Naturally Preferred Organic Milk (half gal) – $2.50

PACKAGED FOODS

Kroger Tender Twist Bread or Buns – $1.00
Use $0.20/1 Kroger Digital (buns)
Final cost is $0.80

Nabisco Snack Crackers (5.5-10 oz) – $1.99
Use $1.00/1 Wheat Thins
(Or, Use $1.00/2 from 8/8 SS)
Final cost is $0.99
{or Final cost is FREE!}

Ragu Pasta Sauce (16-26 oz) – $1.66
Buy 3, Use $1.25/3 from 8/1 RP (exp 8/29!)
Final cost is $1.24 each

Betty Crocker Hamburger, Chicken or Tuna Helper (4.3-8.4oz) – $1.43
Buy 3, Use $0.75/3 from 8/8 GM or $0.75/3 Betty Crocker Helpers
Plus, use $0.75/3 Cellfire
Final cost is $0.93 each
{or Final cost is $0.68 each}

Hershey’s Chocolate (6pk) – 2/$6.00
Use $1.00/2 from 8/22 SS
Final cost is $2.50 each

Hunt’s Snack Pack Pudding or Gelatin (4pk) – $1.00
Buy 2, Use $0.30/2 from 8/1 SS (doubles to $0.60)
Final cost is $0.70 each

Kraft Salad Dressing (14-16 oz) – $2.00
Use $0.55 from 8/29 SS
Final cost is $1.45
{or Final cost is $0.90}

Kraft Miracle Whip (22-30 oz) – $2.49
Use $1.00/1 Kraft Miracle Whip
Final cost is $1.49
{or Final cost is $0.49}

Kellogg’s Pop-Tarts (8ct) – $1.90
Buy 3, Use $1.00/3 Kellogg’s Pop-Tarts or from 8/29 SS
Final cost is $1.57 each
{or Final cost is $1.23 each}

General Mills Cereal (16.2-25.25 oz) – $3.99
Final cost varies !

Quaker Cereal (14-16 oz) – $1.98
- Cap’n Crunch
Buy 2, Use $1.00/2 Cap’n Crunch or from 5/16 RP
Final cost is $1.48 each
- Life Cereal
Buy 2, Use $1.00/2 Quaker Life
Final cost is $1.48 each
{or Final cost is $0.98 each}

7Up Soft Drinks (2 Liter) – $1.00
Use $0.60/1 A&W Soda Kroger Digital
Final cost is $0.40 each

Kroger Tortilla Chips (10 oz) – $1.00
Use $0.25/1 Kroger Digital
Final cost is $0.75

Kroger Cheez Snacks (7 oz) – $1.00
Use $0.20/1 Kroger Digital
Final cost is $0.80

REFRIGERATED

Kroger Cheese Singles (16ct) – $1.00

Kroger Cheese (12-16 oz) – $2.50

Kroger Cottage Cheese, Sour Cream or Dip (12-16 oz) – $1.00

Sargento Cheese – $2.99
- Sliced Cheese (6.67-8 oz)
Use $0.50 from 8/29 SS (doubles to $1.00)
Final cost is $1.99

- Snack Cheese (7.5-12 oz)
No coupons, but a GREAT price for string cheese!

Dannon Yogurt (4-6 pk or 24-32 oz) - $1.88
- Activia
Use $1.00/1 Activia Yogurt or from 8/8 SS (exp 9/5!)

- Light & Fit
Use $0.50 from 8/8 SS (doubles to $1.00)
Final cost is $0.88
{or Final cost is FREE Activia!}

Land O Lakes Buttery Spread (15 oz) – $1.99
Use $0.50 from 7/18 SS (doubles to $1.00)
Final cost is $0.99

Ball Park Franks (14-16 oz) – $4.19 BOGO Free
Use $0.75/2 from 8/1 RP
Final cost is $1.72 each
{or Final cost is $1.35 each}

Oscar Mayer Deli Creations - $3.00
Use $1.00/1 Oscar Mayer Deli Creations
Final cost is $2.00
{or Final cost is $1.00}

Johnsonville Brats or Italian Sausage (19.76 oz) – $3.99
Use $0.55 from 5/2 SS
Final cost is $3.44
{or Final cost is $2.89}

FROZEN

Tombstone Pizza (20.5-29.5oz) - $3.33
Buy 2, Use $1.00/2 from 8/15 SS
Final cost is $2.83 each
{or Final cost is $2.33 each}

Lean Cuisine Entree – 4/$8.00 = FREE Lean Cuisine Market Creation Entree

El Monterey Appetizer (21-24oz) – $4.99
Use BOGO Free El Monterey Product (if you printed on 8/5)
Final cost is $2.50

Michelina’s Entree (4.65-9oz) – $1.00
Buy 5, Use $1.00/5 Michelina’s Lean Gourmet
Final cost is $0.80 each
{or Final cost is $0.60 each}

Stouffer’s Family Size Entree (57-96oz) – $9.99
Use $2.00/1 Stouffer’s Family Entree
Final cost is $7.99

Birds Eye or Freshlike Vegetables – $1.00

Edy’s Ice Cream (48 oz) – $2.47
Buy 2, Use $1.00/2 from Sept All You
Final cost is $1.97 each
  • Digg
  • del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Yahoo! Buzz
  • Technorati
  • Facebook
  • TwitThis
  • MySpace
  • LinkedIn
  • Live
  • Google
  • Reddit
  • Sphinn
  • Propeller
  • Slashdot
  • Netvibes

0 comments: